Długa trasa. Pojęcie wyjątkowo względne. Dla jednych jest to 100km, dla innych 1500. W tym przypadku sprawdza się prawda uniwersalna – punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Ma ona również swe zastosowanie właśnie w podróżowaniu. Wygoda, ekonomia, bezpieczeństwo. To trzy czynniki mające istotny wpływ na podróżowanie po dalekich trasach. Jakie auta osobowe spełnią te wymogi? Oto zestawienie 5 samochodów osobowych dzięki, którym podróżowanie w dalsze trasy będzie przyjemnością, a nie ponurym obowiązkiem.

 

1. Skoda Octavia 1.6 TDI.

Oczywiście mowa o silniku wysokoprężnym. Tylko on w długich trasach pozwala zaoszczędzić na kosztach. Co prawda nie ma on wysokich osiągów i nie nadaje się do wyścigów spod świateł, asfaltu również nie da się podpalić, ale przecież to nie o to chodzi w zestawieniu. Ma być przede wszystkim komfortowo. Pozytywnymi cechami Skody w tej gamie silnikowej i serii Active jest przede wszystkim płynność jazdy, stabilność i elastyczność. Spalanie jest wyjątkowo niskie i przy ekonomicznej jeździe trudno przekroczyć 5l w skali 100km. Na szczególną uwagę zasługuje wnętrze- wszechstronna kabina i komfortowa pozycja kierowcy. Cena jest stosunkowo niska, jakość wykonania zachwycająca. Idealny pojazd na długie trasy nawet dla najbardziej wybrednych kierowców.

ford focus
2. Ford Focus TDI 1.6.

O Fordzie powstało już wiele dowcipów – zwłaszcza tych stereotypowych rymowanych z nazwą. Choć marka w polskich warunkach nie cieszy się szczególnym uznaniem warto przyjrzeć się wersji modelu Trend. Dlaczego? Ponieważ jest to znakomite rozwiązanie dla osób pokonujących długie trasy na co dzień. W mijających latach, a nawet po dziś o golfach II mawiało się, iż są to auta nie do zajechania. Podobnie jest z Focusem. Prostota wykonania, solidność, harmonia oraz komfort to cechy tego auta dzięki, którym długa podróż nie będzie żmudna i mozolna. Należy podkreślić również niezniszczalny czterocylindrowy silnik będący świetną alternatywą dla kierowców spędzających większość dnia w samochodzie. Panie i panowie – to auto jest najlepszym przykładem na to, że Ford wraca do łask.

c6

3.Citroen C6.

Jest to propozycja dla kierowców oczekujących od samochodu więcej. Choć ten Citroen wzbudza wśród wielu kontrowersje warto się skupić na kilku pozytywach korzystania z tego ponadprzeciętnego auta. Nowoczesne rozwiązania w kwestii zawieszenia – tzw. zawieszenie hydropneumatyczne sprawią, że każda, nawet najdalsza podróż będzie ogromną satysfakcją. Należy podkreślić także praktycznie zerową awaryjność, co w epoce dzisiejszych aut – cyborgów jest praktycznie cechą niemożliwą. Komfort, bezpieczeństwo, świetne osiągi oraz ponadczasowy wygląd – te cechy powinny sprawić, że użytkowanie Citroena C6 będzie wyłącznie przyjemnością.

mazda 3
4. Mazda 3.

Warto wspomnieć o półce budżetowej – na każdą kieszeń. Niewykluczone, że również studenci dorabiający za pomocą własnego środku lokomocji potrzebować będą dobrej alternatywy. Taką jest niewątpliwie Mazda 3. Najrozsądniejszym wyborem w gamie silnikowej jest opcja 1.6 CD. To najbardziej trwały, a zarazem ekonomiczny silnik. Japońska precyzja i oryginalna linia, rozsądna cena używanej Mazdy to jeden z najlepszych wyborów na rynku względem długich tras.

vectra b
5. Opel Vectra B.

Świetny komfort, znakomite osiągi, ekonomia i niska cena. Kultowa już Vectra B to rewelacyjne rozwiązanie na długie trasy. Mimo sędziwego wieku auta, da się spotkać na naszym rynku wiele zadbanych modeli, które będą cieszyć jeszcze wieloma latami opiewającymi w długie kilometry.