Ważnym ogniwem w produkcji spożywczej jest podawanie płodów rolnych do docelowego odbiorcy. W Polsce większość zbóż dostarczana jest przewozem ciężarowym – ze względu na jego użyteczność, dostępność oraz mobilność. Ładunki to przede wszystkim pszenica, pszenżyto, jęczmień, owies, kukurydza oraz rzepak. Zabezpieczenie ziarna badane jest na wszystkim etapie mechanizmu dostaw. Wyznaczone poprzez przetwórców wzorce narzucają również na spółki przewozowe obowiązek przestrzegania warunków niezbędnych do dobrego transportu ładunków.

Transport zboża

Jeśli idzie o transport zboża, to stosowane są wielokrotnie trzy typy przenośników: ślimakowe, pneumatyczne i kubełkowe. Urządzenia z pierwszej grupy proponuje najwięcej wytwórców. Przenośniki ślimakowe, nazywane popularnie żmijkami, to popularne narzędzia. W podstawowej wersji składają się z napędu elektrycznego i rury, w jakiej znajdują się zwoje ślimaka. Przenośniki tego rodzaju wyróżniają się odpowiednią skutecznością oraz średnim zapotrzebowaniem na moc. Większość dostępnych rodzajów może pracować pod każdym kątem.

Jak transportować zboża?

Zboże z racji własnej delikatności oraz drobnej budowy, potrzebują dobrego podejścia już w momencie rozładunku jak załadunku. Próba podniesienia ciężkich plecaków wypełnionych zbożem zawsze skutkuje ich zerwaniem co powoduje stratą tego ważnego materiału. Oczywiście stąd potrzebne jest usztywnienie worków w jakich jest zboże, tak by w momencie rozładunku były one w jednej pozycji. Worki, w jakich przewożone jest zboże muszą z natury być cienkie, tak by zapewniać dobry przepływa powietrza.

Transport ziarna zbóż – maszyny

Na rynku polskim wielokrotnie do przewozu produktów sypkich (ziarna zbóż) wykorzystuje się rozmaitego typu przenośniki np. ślimakowe, pneumatyczne, przemysłowe oraz kubełkowe. We współzależności od dobranego przenośnika może różnić się operacja załadunku oraz rozładunku. Zanim zdecydujemy się na dobór przenośnika, należy zastanowić się nad najlepszą alternatywą, dobór odpowiedniego przenośnika dla danego wypadku jest ważnym etapem planowania mechanizmu technicznego przewozu ziarna w gospodarstwie rolnym. Sprawdź także: https://hitor.pl/uslugi/plody-rolne/

Przenośniki do transportu pionowego

Do pionowego transportu ziarna stosowane są podnośniki kubełkowe. Służą one często do napełniania silosów zbożowych. Transport pionowy produktu odbywa się za pomocą kubełków dołączonych do pasa transmisyjnego. Urządzenia te są zrobione z twardego produktu oraz mogą być przyłączone zarówno wewnątrz jak również na zewnątrz budynku. Wysokość przenośników kubełkowych może podchodzić do 30 m.