Rewolucyjne zmiany w transporcie zawsze dokonywały się dzięki wizjonerom. Do takich bez wątpienia zalicza się urodziny w RPA Elon Musk. Jego pomysły częściowo zostały zrealizowane, ale kolejne czekają na realizację. Ostatni z nich to Hyperloop.
O Elonie Musku
Geniusz, wizjoner i wynalazca 28 czerwca 2017 roku skończył 46 lat. Określany nierzadko współczesnym odpowiednikiem Nikoli Tesli Elon Musk jest nie tylko wybitnym przedstawicielem nauki, lecz również barwną postacią.
Ma trzy obywatelstwa – amerykańskie, kanadyjskie oraz południowoafrykańskie. To właśnie w RPA, konkretnie w Pretorii, przyszedł na świat. Tam też kupił pierwszy komputer i nauczył się programować. Minęły dwa lata i Elon sprzedał pierwszy napisany przez siebie program komputerowy swego autorstwa.
W wieku 17 lat, chcąc uniknąć poboru do wojska, wyjechał do Kanady, gdzie mieszkała jego rodzina. Do Ameryki przybył po raz pierwszy w 1992 roku po tym, jak uzyskał stypendium uniwersytetu w Pensylwanii. Zdobył na nim licencjat z ekonomii i fizyki. Studia w tej drugiej dziedzinie kontynuował następnie na uniwersytecie Stanforda. Nie skończył ich jednak, bo postanowił na poważnie zająć się biznesem.
Space X
Pierwszą z firm Muska związaną z przemieszczaniem się, transportem, była SpaceX. Istniejące do dziś przedsiębiorstwo ma działalność nakierowaną na przestrzeń kosmiczną. Marzeniem Elona od zawsze są bowiem podróże kosmiczne i generalnie podbój kosmosu. Co ważne, wizjoner chce, aby zmniejszyć ceny lotów w kosmos i to 100-krotnie. Docelowo w SpaceX ma powstał pojazd, który zabierze ludzi na Marsa. Z tego, co już się udało, warto wspomnieć rakietę wielokrotnego użytku Falcon 9 oraz statek kosmiczny Dragon.
Samochody Tesla
Elon Musk stał się powszechnie znany na świecie właśnie dzięki tym pojazdom. Oprócz podróży kosmicznych to właśnie one i Hyperloop, o którym będzie poniżej, są ukochanymi dziećmi wizjonera. Musk jest głównym twórcą Tesli, które napędzane są elektrycznie i stopniowo udoskonalane. W założeniu mają to być pojazdy tanie, dostępne nie tylko dla klientów z półki Premium. Coraz więcej jeździ ich po amerykańskich drogach. Musk stara się uczynić Teslę pojazdem maksymalnie autonomicznym, dlatego od 2016 roku auta te wyposażone są w czujniki ultradźwiękowe plus kamery połączone z komputerem, analizujący, dane i podejmującym decyzje za człowieka.
Hyperloop
Tweet Elona Muska z lipca 2017 roku o zgodzie na budowę tunelu łączącego Nowy Jork, Filadelfię, Baltimore i Waszyngton za pomocą Hyperloop, został powielony ponad 74 tys. razy. Wizjoner zapowiedział, że wprawdzie jest jeszcze trochę papierkowej roboty, aby nadać sprawie właściwy bieg, ale nie ulega wątpliwości, że kolejny jego pomysł jest coraz bliższy realizacji. A niewątpliwie zrewolucjonizuje on komunikację. Hyperloopem ma się podróżować w sieci tuneli próżniowych, w kapsułach, które będą się w nich unosić za sprawą lewitacji magnetycznej. Docelowo prędkość Hyperloopa ma osiągnąć aż 1200 km/h, co pozwoli nawet wielotysięczne dystanse pokonać bardzo szybko. Na razie podczas testów w Newadzie rozpędzono go do 112 kilometrów na godzinę.