Tankowanie paliwa to czynność, którą każda z osób posiadających własny samochód wykonuje zazwyczaj kilka razy w tygodniu. Samochody w dzisiejszych czasach stały się właściwie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w życiu codziennym. Wykorzystuje się je podczas dojazdów do pracy, na zakupy, a często także, gdy udajemy się z wizytą do naszych przyjaciół. Często tankowanie jednak na pewno nie sprzyja dobrze naszemu portfelowi, ponieważ ceny paliwa są bardzo wysokie.

stacja-paliw-dystrybutor

Jeszcze kilkanaście lat temu tak wysoka cena benzyny, jaką mamy w obecnym czasie była na pewno nie do pomyślenia. Tankowało się ją za znacznie niższe kwoty i można było na jednym baku przejechać praktycznie rzecz biorąc przez pół Polski. Od kilku lat jednak, ceny paliw wciąż rosną w górę, nieważne czy jest to benzyna, czy też olej napędowy. Osoby, które często jeżdżą i tankują swoje auto dwa, trzy razy w tygodniu, doskonale wiedzą, jak bardzo odbija się to na ich domowym budżecie. Nadal najtańszy jest gaz LPG, który zdobył bardzo dużą popularność w ostatnich latach, głównie właśnie ze względu na swoją niską cenę. Samochody na gaz wymagają jednak odpowiedniej instalacji, aby w ogóle mogły działać i sprawnie funkcjonować.

Obniżka cen paliw – czy to możliwe?

Zarówno poprzedni jak i obecny rząd obiecuje obniżki i straszy podwyżką, i tak na przemian, a ceny paliw wciąż rosną, obniżając się czasem o kilka, kilkanaście groszy po to żeby w następnym miesiącu przybrać jeszcze więcej na cenie. A ludzie dalej przyjeżdżają i tankują, bo skoro nauczyli się, że bez samochodu nie da się żyć, to jest już sprawą najwyższej wagi, aby paliwo do baku wlać.

Duży wpływ na to ma też sytuacja na bliskim wschodzie. Obecnie państwa OPEC doszły do porozumienia w kwestii obniżenia wydobycia ropy. Dzięki temu jej ceny poszły w górę. Dodatkowo sytuacji nie pomaga rosnący kurs dolara. W efekcie znowu na stacjach paliwo wróciło w okolice 5zł za litr.

Niestety jak na razie obecnie nie ma, co liczyć na sporą obniżkę ceny paliwa. Na pewno nie w najbliższym czasie. Nadzieja na to, że popularne rodzaje paliw zostaną zastąpione ekologicznymi lub, że do użytku powszechnego wejdą samochody elektryczne także jest znikoma. Nawet nie chodzi tu o ceny samych aut elektrycznych bo są modele w całkiem przyjaznych cenach. Jednak by podróżować bezproblemowo w trasie autem elektrycznym to potrzebne są stacje ładowania. U nas niestety takich stacji nie ma, gdzie na zachodzie są one już codziennością.

Wszystko zorganizowane jest tak, aby koncerny paliwowe miały jak największe zyski. Być może nie musimy się spodziewać znacznej podwyżki cen, jednak na ich jakąkolwiek obniżkę nie ma, co liczyć w jakimś najbliższym okresie czasu. Musimy pogodzić się z tym, że nasz samochód potrzebuje środka napędowego, a jeżeli chcemy jeździć, musimy mu go niestety czy nam się to podoba czy też nie zapewnić. Sytuacja jak wygląda każdy widzi, niestety nic się w tej sprawie na razie zmienić nie da i najlepiej do tego się przyzwyczaić i w pełni to zaakceptować.