Polacy bardzo często narzekają, jeżeli tylko rozpocznie się w ich rozmowach temat paliw samochodowych. I to nie tylko na ich ceny, ale także na jakość oraz szybkość spalania. Bardzo dużo osób twierdzi, że zdecydowanie za często musi tankować auto. Czym jest to spowodowane?

Spalanie paliwa na kilometr jazdy

Regularnie słyszy się, że ktoś mówi o swoim samochodzie „pali jak smok”. Co oznacza takie wyrażenie? Chodzi w tym przypadku oczywiście głównie o fakt, że na przejechane sto kilometrów, auto zużywa zbyt dużo benzyny lub oleju napędowego, co okazuje się nieopłacalne w ostatecznym rozrachunku i zbyt mocno obciąża kieszeń każdego posiadacza samochodu.

Spalanie określonego środka napędowego zależy od samego rodzaju paliwa, ale także w dużej mierze od rodzaju i pojemności jego silnika. Niektóre z nich potrzebują więcej mocy do rozruchu, a także regularnego działania i stąd właśnie takie wyniki. Silnik Diesel jest skonstruowany w taki sposób, że zużywa mniejsze ilości oleju napędowego, ale również w przypadku takich silników mogą pojawić się nieznaczne różnice.

Najczęściej jednak słyszy się narzekania na szybkość spalania benzyny. Może to być spowodowane, wspomnianą wyżej jakością silnika, jednak równie często jest to problem samego środka napędowego, który jest wykorzystywany akurat w naszym pojeździe. Widać to dobrze na przykładzie różnicy pomiędzy nowymi silnikami benzynowymi FSI a starymi benzynami. Przykładowo w nowych Skodach montowane są raczej tylko silniki o pojemności 1.0, 1.2, 1.4 litra. Jednak z tak małej pojemności wyciśnięta jest duża moc. Dzięki temu spalanie jest mniejsze i bardzo często dorównuje silnikom diesla.

Różna jakość benzyny na stacjach paliw

Benzyna to paliwo w stanie ciekłym, które, aby prawidłowo działać, musi być odpowiednio oczyszczone. Dzięki temu nasze auto będzie mogło sprawnie się poruszać a my będziemy mieli odpowiednią korzyść z tego rodzaju stanu rzeczy. Nie wszędzie jednak znajdziemy dobrą benzynę. W przypadku, gdy nie dopełniono pewnych starań, benzyna może być nieco gorszej jakości. W rezultacie przekłada się to na to, że znacznie szybciej się będzie spalać.

Dlatego też właśnie duże i najbardziej popularne stacje paliw wciąż wiodą prym i żadna nowa firma w tej branży nie potrafi się w jakiś skuteczny sposób przebić. Ludzie tankują tam, gdzie mają pewność, że paliwo jest dobre, bo skoro już mają wydawać pieniądze, to przynajmniej na coś, co dobrze im posłuży i nie zagraża w jakikolwiek sposób ich samochodowi. Dzięki temu jednak przynajmniej popularne koncerny starają się, aby oferowane przez nich paliwo było dobrej jakości. Chodzi w tym przypadku zarówno o to dostępne w stanie ciekłym, jak i w formie, jaką jest gaz LPG.

Inna sprawa, że szczególnie przy silnikach diesla złe paliwo może narobić dużo szkód i spalanie będzie najmniejszym problemem.

A co do narzekania na spalanie, jeżeli jest faktycznie tak źle, być może nadszedł najwyższy czas na wymianę starego samochodu na nowszy model, z którym nie będzie takiego problemu.