Popularność amerykańskich aut na Starym Kontynencie rośnie z roku na rok. Wielu producentów zza oceanu oferuje warianty ekskluzywne – przeznaczone właśnie na rynek europejski. Niektóre z nich w przypadku sprowadzenia okazują się tańsze, aniżeli koszt takiego auta w kraju europejskim – np. Polsce. W jaki sposób tanio, skutecznie i zgodnie z prawem sprowadzić pojazd z USA? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule, który stanowi część pierwszą poradnika związanego ze sprowadzaniem aut zza oceanu.  Zapraszamy do lektury!

Ekonomia i koszta

Czy warto sprowadzać auto ze Stanów Zjednoczonych? Owszem, ale warto podkreślić, że dotyczy to pojazdów z najwyższej półki. Ekonomia tego rodzaju zakupów nie może być korzystna również wtedy, gdy zdecydujemy się na zakup auta produkowanego na rynek amerykański z racji różnic występujących w jego budowie. W konsekwencji takich działań możemy mieć problem nawet z prostymi naprawami oraz dostępem do części zarówno używanych, jak i nowych. Badania statystyczne mając na względzie owe kryteria uwypuklają, iż do najpopularniejszych samochodów sprowadzanych z USA zaliczamy m.in. Mercedesa ML, BMW X6, Audi Q7 oraz Q5, Porsche Cayenne, a także modele japońskich marek – Mazdę, Hondę i Toyotę. Zanim jednak dokonamy wyboru i zakupu, warto przede wszystkim przeanalizować wszelkie formalności związane ze sprowadzaniem, tłumaczy specjalista z https://www.centercar.pl/.

Zalety kupna samochodu w USA

Walorem amerykańskiego rynku motoryzacyjnego jest fakt, iż możemy znaleźć na nim praktycznie dowolny model każdej marki. Silna konkurencja tamtejszego rynku wpływa pozytywnie na politykę rabatową oraz ceny. W efekcie produkowane na miejscu samochody są tańsze o koszty transportu oraz towarzyszą im mniejsze obciążenia podatkowe. Popularne auta z najwyższej półki w Stanach Zjednoczonych są tańsze – dla nas wielokrotnie są to perły motoryzacyjne z najwyższej półki. Auto za oceanem możemy kupić na dwa sposoby – od dealera, bądź osoby prywatnej. W przypadku drugiej opcji wadą jest fakt, że stan pojazdu musimy sprawdzić osobiście, a następnie przeanalizować w celu sprawdzenia wad ukrytych. Zaletą jest z pewnością niższa cena o około 20-30%.

Istotne kwestie formalne

Również w kwestii formalności mamy do wyboru dwie metody. Pierwsza z nich to powierzenie zadania wyspecjalizowanej firmie pośredniczącej, jednak wówczas koszta rosną o prowizję, która mówiąc wprost – nie należy do najniższych. Druga metoda opiewa w zakup prywatny i pomimo redukcji kosztów operacji ponosimy znacznie większe ryzyko nie tylko w kwestii potencjalnego stanu auta, ale także stanu formalnego. W tychże kwestiach formalnych kluczowym aspektem jest uiszczenie tzw. opłat portowych oraz udokumentowanie płatności za transport z portu do miejsca docelowego. Akcyza oraz opłata celna w takich przypadkach wynosi 10% wartości pojazdu. Możemy skorzystać w tym celu z formy sprowadzenia mienia przesiedleńczego, bowiem alternatywa ta zwalnia nas z opłat cła, akcyzy i podatku VAT. Zanim jednak okaże się, że taka możliwość istnieje, musimy zapoznać się z warunkami, której ona dotyczy.