Kilka miesięcy temu eksperci motoryzacyjni zajmujący się tematyką aut używanych przygotowali specjalny ranking aut, które zachowują się najlepiej w okresie jesienno-zimowym. W raporcie czytamy, iż pod uwagę brano następujące kryteria – rodzaj napędu, zachowanie auta na zimowej drodze, zużycie paliwa, rodzaj układu hamulcowego, pojemność bagażnika, stopień awaryjności oraz stosunek ceny względem stylistyki. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy zestawienie naszym zdaniem najlepszych aut, które bez problemu poradzą sobie w ekstremalnych – zimowych warunkach. Zapraszamy do lektury!

Nissan Quashqai

nissan

Przedstawiciel jednej z pierwszych – dopracowanych generacji azjatyckiego SUV’a. Produkowany w japońskim koncernie od roku 2006. W wariancie z napędem na cztery koła w opinii wielu ekspertów uchodzi za najbardziej praktyczne auta na zimowej nawierzchni. W 2008 roku nastąpił przełom produkcyjny, bowiem na rynku pojawiła się druga generacja tytułowego modelu. We wnętrzu znalazły się dwa dodatkowe fotele, a konstrukcja pojazdu została nieco wydłużona. W kwestii wizualnej zmianie uległa atrapa chłodnicy, zaś tył nabrał bardziej kanciastych kształtów. Dlaczego współczesna generacja sprawdza się świetnie w zimowych warunkach? Przede wszystkim z racji zastosowania 8 różnych systemów bezpieczeństwa oraz nowatorskiego – inteligentnego systemu kontroli podwozia, który gwarantuje stabilność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa bez względu na warunki nawierzchni. W opinii ekspertów jedną z wad tytułowego modelu jest nieco mniej obszerne wnętrze niż w przypadku innych SUV’ów, mówi ekspert z CenterCar.

Skoda Octavia 4×4

skoda

Wbrew pozorom Skoda Octavia 4×4 różni się od klasycznego modelu nie tylko naklejką na tylnej klapie, ale także rozwiązaniami technologicznymi, które sprawiają, że jest to świetny wybór w przypadku aut bezpiecznych w zimowej porze. Powodem bezpiecznej i stabilnej jazdy w przypadku czeskiej marki jest zastosowanie systemu Haldex, który pobiera na bieżąco informacje o uślizgu kół bezpośrednio z czujników systemów ABS. Proces ten jest na tyle dopracowany przez technologów, że kierowca praktycznie nie odczuwa momentu załączenia tylnej osi. Ważnym elementem w konstrukcji pojazdu jest także zastosowanie żyroskopowego czujnika w trakcji, który sprawdza się doskonale na śliskiej powierzchni. Eksperci cenią szeroką gamę silnikową tytułowego modelu, choć wypominają brak automatycznej skrzyni biegów w przypadku generacji pierwszej, co dla pojazdów z napędem na cztery koła jest dużym mankamentem i ograniczeniem.

Fiat Panda II

Na koniec propozycja dla miłośników aut o nieco mniejszych gabarytach, czyli druga generacja Fiata Pandy. Auto pomimo minimalistycznego wykonania radzi sobie zaskakująco dobrze w zimowych warunkach. Przez ekspertów wariant 4×4 uznawany jest za namiastkę terenówki, a stabilność i komfort na trudnych powierzchniach zapewnia zastosowanie sprzęgła wiskotycznego. Wadą owego wariantu może być natomiast brak dynami, dlatego uważamy, iż jest to świetna propozycja dla pań poruszających się w zatłoczonym mieście oraz niedoświadczonych – początkujących kierowców.