Weryfikacja numeru VIN jest nader ważna ze względu na niebezpieczeństwa, które mogą nas czekać po dokonaniu transakcji. Nie są to wyłącznie niebezpieczeństwa natury prawnej, ale także te związane ze stanem nabytego pojazdu. Na szczęście dziś weryfikacja tytułowego numeru jest znacznie bardziej ułatwiona dzięki specjalistycznym firmom, które podejmują się wyzwania jakim jest sprawdzenie historii potencjalnego używanego pojazdu. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie – dlaczego warto weryfikować numer VIN, ale zanim to zrobimy warto wyjaśnić czym tak naprawdę jest ów enigmatyczny zestaw liczb.

Czym tak naprawdę jest numer VIN?

VIN to skrót od angielskiej frazy – Vehicle Inentification Number, co w wolnym tłumaczeniu oznacza po prostu numer identyfikacyjny pojazdu.  Jest to numer niepowtarzalny – unikalny dla danego auta, dzięki któremu możemy także przeanalizować jego historię korzystając z wyszukiwarki VIN.

Dlaczego weryfikacja jest tak istotna?

Rozkodowanie numeru VIN w specjalnej – międzynarodowej bazie pozwala uzyskać wiele ciekawych informacji na temat auta którym jesteśmy zainteresowani. Odczytanie tych informacji umożliwia nam swoiste porównanie z treściami, które płyną od ewentualnego sprzedawcy. W ten sposób możemy wyjaśnić praktycznie każdą nieścisłość, która powoduje, że stan faktyczny auta nie jest zgodny z historią zapisaną w bazie. Wszelkie niezgodności sprawiają, że możemy uchronić się przed zakupem, którego później najprawdopodobniej byśmy żałowali. Sztuczek sprzedawców jest wiele. Które z nich są najpopularniejsze, a tym samym najbardziej niebezpieczne dla potencjalnych klientów?

Powszechne sztuczki sprzedających

Jedną z najpopularniejszych sztuczek jest oczywiście cofanie licznika. Sprawdzenie numeru VIN pozwala prześledzić roczne przebiegi pojazdu od wielu lat. W praktyce w celu przeprowadzenia owej operacji wystarczy nam jeden odczyt – ostatni. Porównując go z aktualnym przebiegiem uzyskamy odpowiedź, czy ktokolwiek ingerował w kwestie związane z licznikiem. Kolejnym nader popularnym trikiem jest maskowanie wypadków oraz kolizji. Sprawne ręce blacharza i lakiernika są w stanie doprowadzić powypadkowy pojazd do stanu przed wypadkiem, jednak jest to tylko stan pozorny. Urazy mechaniczne i konstrukcyjne będące skutkiem wypadku stwarzają niebezpieczeństwo zarówno dla nas samych, jak i innych kierowców. Rozkodowanie numeru VIN daje możliwość uzyskania informacji na temat ewentualnych kolizji, wypadków oraz napraw. W raportach bardzo często znajduje się też zdjęcie pojazdu – to także źródło cennych informacji. Podobnie rzecz się ma z ewentualnymi kradzieżami oraz zmian w wyposażeniu fabrycznym – wszystkie informacje związane z tymi aspektami uwzględniane są w raportach weryfikacyjnych.

Analiza historii pojazdu używanego na podstawie kompleksowych raportów niesie ze sobą wiele zalet i korzyści. Znajomość stanu faktycznego pojazdu pozwoli nam uniknąć nietrafionych transakcji, a tym samym nie obniży poziomu naszego bezpieczeństwa. W jaki sposób uzyskać tego typu raport? Na to i wiele innych pytań odpowiemy w kolejnej części artykułu.