Większość z nas używa samochodu codziennie, bądź przynajmniej kilka razy w tygodniu. Samochód jeździ, nie wydając przy tym żadnych niepokojących znaków. Często nie zdajemy sobie sprawy jak ważne jest, aby od czasu do czasu zrobić kapitalny przegląd samochodu. Dziś opowiemy, dlaczego tak ważna jest poprawie ustawiona geometria kół oraz jakie ryzyko niesiemy za sobą zapominając o tym.

Co powoduje jazda bez ustawionej geometrii?

Z pewnością najmniej niebezpiecznym rezultatem jazdy bez ustawionej geometrii jest szybsze zużycie opon i to nawet o 100%! Mimo, że jeżdżąc po mieście nie odczujemy tego za kierownicą, to któreś koło może lekko uciekać, co powoduje szybsze ścieranie opon. Odczujemy to dopiero przy wyższych prędkościach, często jedynie autostradowych. Samochód staje się wtedy niestabilny. Każde awaryjne hamowanie może skutkować zjechaniem do rowu, czy wpadnięciem w poślizg. Trzeba na to zwrócić szczególną uwagę, tym bardziej gdy jedziemy w deszczu, gdy nawierzchnia jest śliska, a widoczność ograniczona. Gdy wybieramy się w dalszą trasę, warto odwiedzić mechanika, aby sprawdził geometrię kół w naszym samochodzie. W wielu przypadkach może nas ona uchronić w niebezpiecznych sytuacjach na drodze.

Koszt ustawienia geometrii kół

Cena jaką przyjdzie nam zapłacić za ustawienie geometrii nie należy do wysokich. Oczywiście, wszystko zależy od danego samochodu, jednak ceny zaczynają się już od około stu złotych. W autach wyższej klasy cena ta będzie wyższa. Jest to atrakcyjna cena, zważywszy na to o ile bezpieczniej będziemy podróżować i rzadziej zmieniać opony. Geometrię kół większości samochodów można ustawić w każdym warsztacie samochodowym, przez co nie jest to dużym problemem.

Podsumowując, każdy powinien dbać o prawidłowe ustawienie kół względem kierunku jazdy, ponieważ jest to podstawowy czynnik decydujący o bezpieczeństwie naszym i innych uczestników ruchu drogowego. Warto raz na jakiś czas odwiedzić stację diagnostyczną w celu sprawdzenia geometrii. Nie jest to duży koszt, a znacząco wpłynie na nasze bezpieczeństwo.