Wielu kierowców, niezależnie czy mniej bądź bardziej doświadczonych, kupując lub zmieniając auto musi stanąć przed wyborem. Decydować się na nowy samochód czy może jednak na używany? Nie jest to prosta decyzja, dlatego zanim na cokolwiek się zdecyduje, warto wszystko dobrze przeanalizować. W końcu nikt nie chce wyrzucać swoich pieniędzy w błoto, a niestety auta do najtańszych rzeczy nie należą.

Zalety i wady zakupu nowych aut

Decydując się na pojazd prosto z salonu docenić trzeba przede wszystkim jego nowość. Nie chodzi tu jedynie o lakier wolny od rys czy nowiutkie, nieponiszczone wnętrze, ale przede wszystkim o pewność, co do braku awarii ukrytych przez sprzedawcę które mogą być skutkiem jakieś stłuczki bądź mniej lub bardziej groźnego wypadku. Do tego warto wspomnieć, że nowe pojazdy ulegają awariom o wiele rzadziej, niż używane samochody, więc na pewno nie przysporzą tylu nieplanowanych wydatków. Warto jednak dodać, że same koszty naprawy w przypadku aut używanych będą o wiele niższe w porównaniu do nowych pojazdów. Należy również pamiętać, że nowe samochody o wiele szybciej tracą na wartości. Zwykle po trzech latach są one około o połowę tańsze.

Zalety i wady zakupu używanych aut

Większość osób decyduje się na zakup używanego auta, głównie dlatego, że w tej samej cenie mogą wybrać większy model z lepszym wyposażeniem czy mocniejszym silnikiem. W sytuacji, gdy mamy ograniczony budżet będziemy raczej woleli używany egzemplarz marki premium, a nie nowy samochód ze słabym silnikiem i podstawowym wyposażeniem. Trzeba się jednak liczyć z tym, że nie znamy historii pojazdu. Handlarze często ukrywają informacje na temat wypadków pojazdów czy zaniżają przebieg aut. Należy również liczyć się z tym, że w przypadku używanych samochodów prawdopodobieństwo wystąpienia awarii jest również dużo wyższe, co wiąże się z częstszymi wydatkami na naprawy.

Czy zakup używanego auta na pewno się opłaca?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Zakup pojazdu z drugiej ręki opłaci się na pewno osobom, które same lub z pomocą zaprzyjaźnionego mechanika, bez problemu są w stanie prawidłowo ocenić stan techniczny samochodu. Mogą oni sporo zaoszczędzić. Do tego wykonując samemu naprawy czy wymianę części eksploatacyjnych zaoszczędzą kolejne pieniądze. Gorzej sprawy mają się w przypadku nieco zamożniejszych osób, które nie znają się na motoryzacji. Łatwo mogą zostać oni oszukani przez handlarza czy naciągnięci przez mechanika na zawyżone koszty napraw. W ich wypadku lepiej jest kupić auto z salonu. Dzięki temu zyskają oni pewność, co do dobrej sprawności zakupionego pojazdu.

Decydującym czynnikiem przy wyborze auta są ludzkie potrzeby i zasobność portfela. Warto sprawdzić koszt części do naszego samochodu w sklepie motoryzacyjnym. Mimo wszystko nie mając podstawowej wiedzy z zakresu motoryzacji, nie warto porywać się na zakup auta z drugiej ręki. Zawsze w takim przypadku istnieje ryzyko, że zostaniemy oszukani przez sprzedawców czy nieuczciwych mechaników. Warto mieć również na uwadze, że obecnie zarówno nowe jak i używane pojazdy nie są pozbawione wad.