Na polskich drogach wciąż widujemy bardzo wiele samochodów ciężarowych, które często tarasują drogi. Zwłaszcza duże tiry mają problem z przejazdem przez większe miasta, gdzie często, w godzinach szczytu powstają korki, które hamują ruch uliczny czasami na bardzo długie godziny.

Tiry na polskich drogach

Każda współcześnie działająca firma transportowa stara się ustalać jak najmniej kolizyjne trasy większych samochodów. Firmy te robią to zazwyczaj w taki sposób, aby jak najwięcej kilometrów przejeżdżane było w nocy w najmniejszym zagęszczeniu ruchu drogowego. Już w godzinach późno popołudniowych lub wieczornych odczuwalny jest znacznie mniejszy ruch i droga może przebiegać zdecydowanie szybciej, bez męczących korków oraz innego rodzaju utrudnień. Niestety nie da się całej trasy ustalić na godziny nocne, ponieważ znacznie spowolniłoby to cały proces transportu i dostawy wielu różnych towarów.

Tymczasem okazuje się, że na polskich drogach jest zbyt dużo tirów, a brak obwodnicy niektórych większych miast sprawia, że powstają bardzo duże korki, a co za tym idzie, opóźnia się cała trasa przejazdu samochodem i czas dostawy. Nie jest to wygodne, dlatego wciąż powstają nowe rozwiązania, które mają zlikwidować te niedogodności, jednak nie za wiele da się w tej sprawie zrobić i zmienić bez zmiany infrastruktury drogowej.

Powstanie wielu nowych obwodnic oraz dróg ekspresowych już dość znacznie rozluźniło ruch w miastach i aktualnie sytuacja wygląda o niebo lepiej niż jeszcze kilka lat temu. Wciąż jednak zarówno kierowcy tirów jak i samochodów ciężarowych narzekają na niektóre miejsca i miasta, w których regularnie wstrzymywany jest ruch i trudno się przez te miejsca przedostać.

Coraz popularniejsze są też akcje w stylu tiry na tory czyli przeniesienie transportu kołowego na pociągi. Takie rozwiązanie dobrze sprawdza się na zachodzie, np. w Austrii czy we Włoszech. Jednak by zaczęło działać u nas potrzebne są odpowiednio przystosowane stacje przeładunkowe. Na pewno jednak jest to pomysł do rozważenia u nas w kraju, biorąc pod uwagę liczbę tirów jakie przejeżdżają dziennie przez nasz kraj.

Kierowcy tirów w trasie

Każdy kto myśli o pracy, jako kierowca tira, musi nie tylko posiadać odpowiedniej kategorii prawo jazdy, ale też być osobą odpowiedzialną i zrównoważoną. Dlatego też żeby móc jeździć takimi pojazdami należy przejść odpowiedniego rodzaju badania psychologiczne. Każdy, kto jeździ tirem, tak samo jak i innym pojazdem, musi też pamiętać o odpoczynku, ponieważ zbyt wiele godzin nieustannego siedzenia za kółkiem może grozić poważnymi konsekwencjami.

Wiadomo również, że takie duże samochody powinny poruszać się z określoną prędkością. Niestety wciąż zdarza się, że jakiś nierozważny kierowca przekracza dozwoloną prędkość, często doprowadzając do wypadku lub wywrócenia pojazdu. Z takimi sytuacjami wiąże się bardzo wiele komplikacji, dlatego firmy transportowe coraz częściej dokładnie sprawdzają kierowców, zanim powierzą im jakąś dłuższą trasę.

Ogólnie ze znalezieniem pracy jako kierowca tira nie powinno być problemu. Polskie firmy transportowe są drugie pod względem wielkości w Europie. Brakuje kierowców, a ci najbardziej doświadczeni mogą liczyć na dobre stawki i bonusy.

Polecamy: https://mistralsport.pl/rowery.html