Wszystkie współcześnie funkcjonujące firmy transportowe, zanim zawiozą ustalony towar do klientów, muszą najpierw przeprowadzić szereg procesów, które mają doprowadzić do tego, aby wykonywany przez nie transport przebiegał bez żadnych zakłóceń. Każde takie przedsiębiorstwo powinno zatrudniać dobrego logistyka oraz spedytora ułatwiającego przewóz towaru i poruszanie się pojazdem.

Logistyka a spedycja

Wiele osób nie do końca wie, czym różnią się te dwa pojęcia. Wiadomo, że pojawiają się one praktycznie rzecz biorąc w każdej firmie transportowej i często można znaleźć ogłoszenia o pracę dla doświadczonego spedytora lub logistyka. Jaka jest jednak różnica w tych dwóch zawodach i czy jedna osoba może być i jednym i drugim?

Logistyka wiąże się przede wszystkim z samym transportem. Dokładne planowanie trasy, przejazd z miejsca X do miejsca Y oraz czas tego przejazdu to podstawowe założenia wyliczenia pracy osób odpowiedzialnych za logistykę. Logistyk ustala też, na którą godzinę kierowca pojazdu powinien zjawić się u danego klienta oraz jaką najkrótszą trasą może się tam dostać. Wszystkie ustalenia przebiegają po przeanalizowaniu całej jednorazowej trasy oraz punktów, do których ma udać się jadący z towarem kierowca.

Spedytor natomiast ma nieco szerszy rozkład zajęć. Praca spedytora wiąże się, bowiem z przyjmowaniem zleceń, pozyskiwaniem nowych klientów, gromadzeniem wszelkiego rodzaju dokumentacji, ustalaniu środków transportu, nadawaniu przesyłek etc. W ogólnym rozumieniu, każdy współczesny spedytor zajmuje się stroną organizacyjną w zakresie przygotowania samego transportu, a to znaczy, że ustala odpowiednią ilość paczek na daną trasę i dba o to, aby wszystkie pakunki wraz z adresami znalazły się w określonym samochodzie.

Zdarza się, że do pracy jako logistycy czy spedytorzy przyjmowani są dawni kierowcy. Znają oni bardzo dobrze realia transportu oraz na bazie własnych doświadczeń ze spedytorami i logistykami wiedzą, co jest najważniejsze i jak najlepiej organizować transport tak aby zarówno firma jak i sam kierowca byli zadowoleni.

Ustalanie transportu

Jak widać firma nowoczesna i współcześnie działająca firma transportowa ma pełne ręce roboty, zanim samochód w ogóle będzie mógł wyruszyć w trasę w konkretnym celu. Oczywiście pracownicy takiej firmy muszą również zadbać o to, aby samochód był zawsze zatankowany i sprawny technicznie. Te zadania zazwyczaj należą do kierowców, którzy z pierwszej ręki potrafią stwierdzić, czy występują w samochodzie jakieś usterki. Nie ma takiej opcji żeby auto wyruszyło w trasę, chociaż w niewielkim stopniu niesprawne.

Dobra i sprawnie działająca firma transportowa zawsze dowozi paczki na czas, a to wymaga właśnie dobrych pracowników, którzy szczegółowo zaplanują i przygotują transport, uwzględniając warunki pogodowe oraz wysoki ruch na naszych drogach.