Coraz więcej firm decyduje się na stworzenie własnej floty pojazdów. Mimo, że to zawsze duża inwestycja, która jednocześnie oznacza znaczne zwiększenie miesięcznych wydatków firmy, o ile będziemy dobrze ją wykorzystywać, wydane na samochody pieniądze powinny szybko się nam zwrócić. Do czego flota samochodów może okazać się przydatna?

flota-samochodow

Transport

Najbardziej oczywistym zastosowaniem floty aut jest transport. Wiele firm w tym właśnie się specjalizuje i wynajmują swoje samochody innym aby przewozić ich ładunek. To właśnie firmy transportowe i logistyczne posiadają najbardziej rozbudowane floty i wykorzystują w nich największe pojazdy, między innymi wielotonowe tiry. Transport towarów ciężarówkami jest jednak dość kłopotliwy – dość trudno kontrolować kierowców, co więcej na drodze zawsze mają miejsce zdarzenia, których wcześniej nie dałoby się przewidzieć tak, aby dopasować do nich harmonogram. Transport ciężarowy obecnie jest jednak znacznie skuteczniejszy niż jeszcze kilkanaście lat temu ze względu na pojawienie się nowinek technicznych takich jak chociażby monitoring GPS a także wzrost jakości usług będący pokłosiem konkurowania z innymi przewoźnikami z Unii Europejskiej. Polskie firmy zazwyczaj wychodzą z tej konkurencji zwycięsko.

Zdobywanie nowych klientów

Floty nie zawsze składają się z ciężarówek. Wiele firm utrzymuje również sieć przedstawicieli handlowych poruszających się zwykłymi autami osobowymi. Mimo rozwoju internetu i innych mediów przedstawiciele handlowi nadal odgrywają ogromną rolę w rozwoju firmy i pozyskiwaniu klientów. Nic dziwnego – nic nie jest w stanie zastąpić rozmowy z żywym człowiekiem, potencjalnego kontrahenta zawsze będzie nam łatwiej przekonać do zakupu podczas dialogu twarzą w twarz niż podczas emisji reklam, które może, ale wcale nie musi obejrzeć. Mobilni przedstawiciele handlowi mogą również poruszać się nie tylko po głównych szlakach komunikacyjnych, ale również docierać w miejsca mało dostępne, gdzie o dziwo łatwiej znaleźć niszę w rynku. To ważne szczególnie z punktu widzenia firm znajdujących się w fazie rozwoju – więcej: https://menadzerfloty.pl/.

Promocja

Pomalowanie auta w firmowe barwy i ozdobienie go odpowiednim logo to świetna okazja do rozreklamowania swojej marki. Utrwalanie się marki w świadomości klienta przebiega w dużej części poza jego świadomością, również wskutek mimowolnego rejestrowania obrazów, jakimi ozdobione są samochody współuczestniczące w ruchu. Warto zadbać o to, aby malowanie było zachęcające i zwracało uwagę i żeby zdecydowanie odróżniało nasz pojazd od pozostałych, które poruszają się drogą. Kierowców, którzy poruszają się takimi reprezentacyjnymi samochodami należy jednak uczulić, że wszystko co robią zostanie przez odbiorców reklamy przypisane firmie, dlatego powinni szczególną uwagę zwracać na kulturę na drodze jak i poza nią.

Możliwość szybkiego reagowania

Flota pojazdów pozwala również np. szybko odebrać z lotniska partnera biznesowego lub dowieźć do jakiegoś punktu zbytu brakujący towar. Współcześnie wszystko z biznesem włącznie dzieje się bardzo szybko i ci, którzy nie nadążają, zostają z tyłu i w efekcie znikają z rynku. Katalog sytuacji, w których możemy skorzystać z floty pojazdów jest bardzo szeroki. Co więcej jeśli mamy zaufanych pracowników i jesteśmy w stanie dać im w niektórych sytuacjach wolną rękę, to zdarza się, że trudne sytuacje zostają rozwiązane praktycznie bez naszego udziału.